Zvládol by si 4200 kilometrov peši?

Zvládol by si 4200 kilometrov peši?

     V poslednej dobe čítame, počúvame o tom, že by sme pre svoje zdravie mali urobiť denne minimálne 10 000 krokov. Je to generačný ošiaľ, keď nám všetci vravia, že sme pohodlnejšia a lenivejšia generácia. O prospešnosti pohybu a chôdze pre náš organizmus nie je pochýb, ale prečo práve 10 000 by malo byť to čarovné číslo? Je to preceňovanie, alebo podceňovanie? Na internete je o tom mnoho diskusii. Nik nevie sto percente potvrdiť, či je to pravda, alebo mýtus.

     10 000 krokov v prepočte na kilometrovú vzdialenosť je v rozmedzí 5 až 8 kilometrov, všetko však závisí od dĺžky našich krokov. Vedeli, by ste predstaviť, aby ste peši prešli 4200 kilometrov? Dovoľte, aby som Vám predstavila 26 ročnú študentku Luciu Kútrovu z Česka, ktorá si to všetko poctivo odšliapala. Krok, za krokom. Jej cieľom bola Pacifická hrebeňovka, v rozhovore sa dozviete, aké to bolo.

Mnoho ľudí sa vyberie na Pacifickú hrebeňovku po ťažkej životnej situácii či jednoducho preto, že ich baví turistika. Ako to bolo vo vašom prípade?

     V 20-tich rokoch som si začala písať Bucket list - zoznam vecí, ktoré by som raz v živote chcela vyskúšať. Keď som bola v roku 2017 na Svätojakubskej púti, stretla som tam slečnu, ktorá mi povedala o Pacifickej hrebeňovke. Najprv som si hovorila, že iba blázon by chcel dobrovoľne prejsť pešo 4200 kilometrov. No keď som prešla Svätojakubskú púť, tak mi odrazu prišlo 800 kilometrov strašne málo a chcela som ešte pokračovať.

     Potom som si dorábala inžinierske štúdium v Kanade a vôbec sa mi nechcelo vracať naspäť do Česka. Čakali ma tam štátnice, diplomovka, tak som si hovorila, prečo nevyskúšať aj dlhšiu trasu. Z Kanady na začiatok trasy (hranicu USA-Mexiko) to nebolo zase až tak ďaleko. Nebola to však žiadna cesta poznania, ani som sa na ňu nevybrala preto, že by sa mi niečo stalo. Skôr som to chcela vyskúšať.

Na púti ste boli 151 dní. Ako sa dá niekoľkomesačné cestovanie zladiť so školou? 

     Predĺžila som si bakalárske štúdium na štyri roky. Vďaka tomu som mohla rok a pol cestovať. Žila som v Austrálii, bola som vo Vietname, Srí Lanke a na Svätojakubskej púti. To isté som urobila pri inžinierskom štúdiu, počas ktorého som bola v Kanade a na Pacifickej hrebeňovke.

Takéto cestovanie však vôbec nie je lacnou záležitosťou. Ako si študentka dokáže na také niečo našetriť? 

     V Austrálii som umývala riad, obsluhovala v hoteli a zarobila som si tam naozaj veľa peňazí. Keď som sa vrátila naspäť do Prahy robila som sprievodkyňu, vodila som cudzincov po meste. Aj odtiaľ som si odniesla dosť peňazí. Vždy to je tak, že si zarobím, idem niekam na pár mesiacov, vrátim sa a som na nule, hľadám si prácu a idem makať... Dodala Lucia na záver.

Čo je Pacifická hrebeňovka?

      Je to približne 4300 kilometrov dlhá diaľková turistická trasa, ktorú môžeme nájsť aj pod skratkou PCT (Pacific Crest Trail.) Väčšina turistík sa začína v Kalifornskej púšti Mojave s takmer nulovou nadmorskou výškou a na hranici medzi Oregonom a Washingtonom sa prekonáva veľký rozsah nadmorskej výšky (4000 m nad morom). Veľa turistov si naviac zájde aj na najvyššiu horu USA, (Mt. Whitney), ktorá je vo výške 4,421 m nad morom.

     Prejsť Pacifickú hrebeňovku v celej svojej kráse zaberie približne štyri až šesť mesiacov v priemerných hodnotách. Belgický zubár Karol Sabbe to zvládol v rekordnej rýchlosti za 52 dní. Pre veľké množstvo záujemcov zvládnuť túto trasu je limitovaný počet štartov, 50 ľudí denne. Tak čo pridáte sa medzi nich ?

zdroj: aktuality.sk 

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk