12 tajomstiev produktívnych ľudí

12 tajomstiev produktívnych ľudí

Nedávno som robil rozhovor s viac ako 200 produktívnymi ľuďmi vrátane 7 miliardárov, 13 olympionikov, 20 čistých jednotkárov a viac ako 200 úspešnými podnikateľmi. Každého z nich som sa opýtal jednoduchú otázku. „Aké je tajomstvo vašej produktivity?“

Po analýze všetkých týchto odpovedí som tajomstvá úspešných a produktívnych ľudí zhrnul spolu v 12 bodoch. Nech sa páči, tu sú:

Tajomstvo #1: Záleží im na minútach, nie hodinách.

Priemerní ľudia si v kalendároch vedú hodinové a polhodinové bloky. Úspešní ľudia vedia, že každý deň má 1440 minút a nie je nič cennejšie než čas.

Peniaze predsa môžu stratiť a znovu zarobiť. No čas, ktorý venujú nejakej aktivite, už späť nikdy nezískajú. Ako mi povedala legendárna olympijská gymnastka Shannon Miller: „Dodnes si robím rozvrh takmer minútu po minúte.“ Musíte teda ovládnuť tieto minúty, aby ste mohli ovládnuť i svoj život.

Tajomstvo #2: Sústreďujú sa len na jednu vec.

Produktívni ľudia poznajú svoju najdôležitejšiu úlohu. Preto na nej každé ráno pracujú jednu až dve hodiny bez prerušenia. Tom Ziglar, CEO spoločnosti Ziglar Inc., vraví: „Investujte prvú časť dňa prácou na priorite číslo jedna, ktorá vám pomôže vybudovať firmu.“ Aká úloha bude mať najväčší vplyv na dosiahnutie vášho cieľa? Vďaka čomu získate v práci povýšenie?

Tajomstvo #3: Nepoužívajú zoznam úloh.

Vyhoďte svoj zoznam úloh a namiesto neho si všetko naplánujte priamo v kalendári. Ukázalo sa, že iba 41 % položiek zo zonamu úloh ľudia naozaj dokončia.

A všetky tie nesplnené úlohy vedú k stresu a nespavosti. „Použite kalendár a naplánujte si celý deň na 15-minútové bloky,“ radí Jordan Harbinger, spoluzakladateľ spoločnosti The Art of Charm.

Tajomstvo #4: Prokrastináciu porážajú cestovaním v čase.

Vášmu budúcemu ja sa nedá veriť. Je to preto, lebo ste „časovo nekonzistentní.“ Dnes kupujete zeleninu, pretože si myslíte, že zdravé šaláty budete jesť celý týždeň. Potom ju ale vyhadzujete zhnitú do koša. Čo môžete urobiť teraz, aby ste sa ubezpečili, že vaše budúce ja urobí správnu vec? Predvídajte, akým spôsobom sa budete v budúcnosti sami sabotovať a príďte s riešením, ako svoje budúce ja poraziť.

Tajomstvo #5:  Chodia včas domov na večeru.

Najskôr som sa od (už dnes zosnulého) Andyho Grovera zo spoločnosti Intel dozvedel: „Vždy je viac toho, čo treba urobiť, čo by sa malo urobiť a čo by sa mohlo urobiť.“ Úspešní ľudia vedia, čo si v živote vážia. Áno, samozrejme prácu, no tiež ďalšie hodnoty. Tie sa líšia, pre niekoho je to čas, rodina, pre iného cvičenie alebo pomoc v komunite. Vedome preto vlastných 1440 minút dňa venujú každej oblasti, ktorú si vážia. Poznačia si ju do kalendára a držia sa harmonogramu.

Tajomstvo #6: Používajú zápisník.

Richard Branson pri viacerých príležitostiach povedal, že by nedokázal vybudovať spoločnosť Virgin bez obyčajného zápisníka, ktorý si so sebou berie všade. V jednom rozhovore tiež grécky magnát Aristotelis Onasis uviedol: „Vždy so sebou noste zápisník. Všetko si zapisujte. To je lekcia za milión dolárov, ktorú vás na obchodnej škole nenaučia.“ Produktívni ľudia oslobodzujú svoju myseľ tým, že si všetko poznačia.

Tajomstvo #7: Emailom sa venujú len párkrát denne.

Produktívni ľudia si nekontrolujú emaily neustále počas celého dňa. Nereagujú na každé zavibrovanie alebo cinknutie, aby zistili, kto im práve napísal. Namiesto toho si plánujú čas na rýchle a efektívne spracovanie emailov. Niektorí to robia len raz denne, ja zase ráno, popoludní a večer.

Tajomstvo #8: Hovoria nie takmer na všetko.

Miliardár Warren Buffett raz povedal: „Rozdiel medzi úspešnými a veľmi úspešnými ľuďmi je v tom, že veľmi úspešní ľudia hovoria nie takmer na všetko.“ A James Altucher mi dal tento tip: „Ak na niečo nepoviete jednoznačné ‘áno’ tak potom je to ‘nie’.“ Pamätajte, že máte každý deň k dispozícii len 1440 minút. Nevzdávajte sa ich len tak.

Tajomstvo #9: Držia sa pravidla 80/20.

Ide o Paretov princíp. Vo väčšine prípadov až 80 % výsledkov pochádza len z 20 % aktivít. Produktívni ľudia vedia, ktoré činnosti prinášajú najlepšie výsledky. Preto sa zameriavajú práve na ne a tie ostatné ignorujú.

Tajomstvo #10: Delegujú všetko, čo sa dá.

Produktívni ľudia sa nepýtajú: „Ako by som mohol urobiť túto úlohu?“ Namiesto toho sa pýtajú: „Ako možno túto úlohu dokončiť?“ A seba z toho vynechajú, ako sa len dá. Produktívni ľudia nemajú problémy s neustálym kontrolovaním ostatných a nie sú mikromanažérmi.

Tajomstvo #11: Každej veci sa venujú len raz.

Koľkokrát ste otvorili poštu, možno nejaký šek alebo účet, a odložili ste ju bokom s tým, že sa na ňu pozriete neskôr. Ako často čítate emaily, zatvoríte ich a necháte v doručenej pošte, aby ste sa s nimi vysporiadali neskôr? Úspešní ľudia to robia len raz. Nech už to trvá päť alebo 10 minút, budú sa tým zaoberať ihneď. Znižuje to stres, pretože na to viac nemusia myslieť. A tiež je to efektívnejšie, pretože v budúcnosti si to nebudú musieť znova prečítať alebo vyhodnotiť.

Tajomstvo #12: Energia je všetko.

Počas dňa máte k dispozícii obmedzený počet minút. Môžete však zvýšiť svoju energiu a tým pozornosť, sústredenie, rozhodovanie a celkovú produktivitu. Úspešní ľudia nevynechávajú jedlá, spánok a ani prestávky v snahe získať toho viac, viac a ešte viac. Namiesto toho vidia jedlo ako palivo a spánok ako možnosť zotaviť sa.

Záver. Ako byť produktívny?

Možno nie ste podnikatelia, olympionici alebo milionári. Ich tajomstvá vám ale môžu pomôcť urobiť toho viac za kratší čas. A tiež sa prestanete cítiť prepracovaní a unavení.

Prispievateľ Kevin Kruse píše pre Forbes.com o kariére. 

Zdroj: forbes.sk

Fotogaléria


Zdieľať článok

Podobné články

Diskusia

Facebook pozri-sa.sk