Tipy na výlety v Slovenskom raji
Plánujete si pobyt v prírode? Či už ide o turistiku, alebo výlet s rodinou a deťmi máme pre Vás pár tipov, kde budete mať prírodu ako na dlani.
Zejmarská roklina
Národná prírodná rezervácia Zejmarská roklina je jedinou sprístupnenou tiesňavou južnej časti Slovenského raja. Leží v juhovýchodnej časti planiny Geravy. Turistika je tu možná od roku 1963, modrým turistickým chodníkom proti prúdu potoka a náučným chodníkom. Trasa patrí medzi tie menej náročné v Slovenskom raji.
Čingov
Je významnou súčasťou Slovenského raja. Nachádza sa v blízkosti rieky Hornád. Prechádza ním vyznačený 15 km dlhý náučný chodník. Na svoje si tu prídu milovníci histórie a dejín, pretože v blízkosti leží na vyvýšenine Hradisko. Je to významné archeologické nálezisko slovanského osídlenia.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Pre milovníkov jaskýň je tu Dobšinská ľadová jaskyňa. Jej dĺžka je 1483 m. Svojou veľkoleposťou sa zaraďuje medzi najkrajšie jaskyne v Európe. Samotná jaskyňa sa objavila v roku 1870 a sprístupnená bola o rok neskôr. Prekrásna stavba ľadovej výplne sa vyskytuje v podobe ľadových stagmitov, stĺpcov i ľadových vodopádov. V roku 2000 bola zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva. Jaskyňa je známa i tým, že je zimoviskom mnohých netopierov.
Turistické trasy v Slovenskom raji
Lákajú Vás turistiky? Ponúknem Vám niekoľko možností a typov na turisticky označené chodníky. Takéto chodníky vedu napríklad z Čingova, zo Spišskej Novej Vsi, z Podlesku, zo Stratenej, z Kláštoriska, z Dediniek, zo Spišských Tomašoviec.
Cyklistické trasy - zo Spišskej Novej Vsi, zo Smižian, z Levoče, z Podlesku, z Novoveskej Huty, z Mlynoch, zo Stratenej a zo Spišských Tomášoviec. Naozaj si stačí iba vybrať, alebo ich postupne môžete prejsť všetky. Je to, len a len na Vás.
Spišský hrad
Východný horizont Spiša vytvára silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.
Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.
Prístup: autom na parkovisko pod hradom, odtiaľ pešo je to asi 10 min.
Zoologická záhrada
V Spišskej Novej Vsi, ešte na chvíľu zostaneme. Miestna Zoo je najmladšou a najmenšou Zoo na území Slovenska. Leží v blízkosti Národného parku Slovenský raj a je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku. Nájdete tu okolo 300 zvierat a 90 zvieracích druhov cudzokrajnej aj domácej fauny. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá, ktorých výskyt je ohrozený. Množstvo drevín v zoologickej záhrade poskytuje príjemný chládok pre zvieratá i návštevníkov.
Ranč pod Ostrou skalou
Ak ste vždy, len počúvali o tom, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta, urobte zmenu a sami si takýto pohľad užite na Ranči pod Ostrou skalou. Ranč v štýle amerického westernového mestečka nájdete neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne.
Náučný chodník Mokrade Hnilca
Navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu sa oplatí nielen kvôli jaskyni, ale aj kvôli jej okoliu.. Hneď pri parkovisku totiž začína nový náučný chodník Mokrade Hnilca.
Je necelých 500 metrov dlhý, no dozviete sa tu, že Slovenský raj nie je len o roklinách, rebríkoch a reťaziach. Ale, aby sme Vám neprezradili úplne všetko, nechajte sa prekvapiť aká všetka krása tam na vás čaká. Nebudete ľutovať to Vám prisahám.
Stratenský kaňon
Áno o ňom sme už písali, ale jeho krása a jednoduchosť, ktorú sa vyznačuje stojí za to, aby si našiel miesto i v tomto zozname. Je to určite najmenej náročná túra v Slovenskom raji. Začína v obci Stratená a na úseku dlhom 1 kilometer je minimálne prevýšenie. Ide o asfaltovú cestu, ktorá je vhodná aj pre kočíky. Cesta je uzavretá a namiesto nej je vybudovaný tunel.
Stratenský kaňon sa dá jedným smerom prejsť približne za 15 minút.
Tomášovský výhľad
Najkrajší výhľad v Slovenskom raji sa Vám vraj naskytne z Tomášovského výhľadu. Či je to skutočne tak zistíte po absolvovaní približne hodinového stúpania na trase s dĺžkou 3,5 km. Výstup zvládnu aj menej zdatní turisti.Výhľad na Prielom Hornádu, do doliny Bieleho Potoka, Čertovu sihoť aj na Vysoké Tatry sa Vám naskytne, ak sa vyberiete peší zo Smižian, Spišských Tomášoviec alebo zo Spišskej Novej Vsi. Pod skalnou terasou objavíte jaskyňu Michalova džura. Možno tu narazíte aj na skúsených lezcov počas skalolezeckých pretekov alebo horolezeckého výcviku, ktoré sa tu pravidelne konajú.
Verím, že si na svoje prídu veľký i malí. Prajeme Vám príjemný zážitok. Tip na ubytovanie https://www.apartmanymlynky.sk/ Inšpirovať sa fotkami môžete i na https://pozrifoto.sk/
Zdroj: https://slovakia.travel/
Diskusia